Loading…

Nenad Canak thirret nga policia serbe, mbështeti kundërshtarët e Kishës Serbe në Mal të Zi

  • 28/10/2021 | 15:11

Nenad Canak thirret nga policia serbe, mbështeti kundërshtarët e Kishës Serbe në Mal të Zi

Politikani liberal serb  Nnad Canak është ftuar nga policia serbe që të premten të paraqitet në stacionin e Novi Sad me kërkesë të ministrisë së punëve të brendshme të Malit të Zi, transmeton Gazeta Metro.


Nenad Canak ka deklaruar për televizioni serb Tv Happy se nuk e di se përse është ftuar në bisedë informative, por supozon se kjo ndonjë lidhje me qëndrimin e tij në Cetinë gjatë ceremonisë së kurorëzimit të klerikut të Kishës Ortodokse Serbe Joanikije si mitropolit i Malit të Zi.

“Nuk e di se çfarë duan nga unë, por mund të paramendoj se ka të bëjë diçka me prezencën time në Cetinë, me 4 dhe 5 shtator” ka thënë ai.

Canak përsëriti qëndrimin e tij se ishte në Cetinë për të mbështetur njerëzit që kundërshtojnë dhe mohojnë shtetin dhe kombin malazez.

“Kjo është e gjitha, asgjë më shumë” tha lideri i partisë Lidhja Socialdemokrate e Vojvodinës.

Me 5 shtator ishte kurorëzuar si mitropolit i ri i Malit të Zi dhe Bregdetit në Manastirin e Cetinës Joanikije. Kjo ceremoni u përcoll me incidente e trazira ku mbetën të lënduar rreth 70 persona.

Kisha serbe kundërshtohet nga shumë malazez dhe akuzohet se vepron në kundërshtim aktiv të vet shtetit malazez. Canak sa ishte deputet i kuvendit serb vitin e kaluar e kishte vlerësuar kishën ortodokse serbe si një platformë për shtimin e ndikimit të Rusisë në Ballkan./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë