Loading…

Nepërbisht e Leshan: Këto janë 6 fshatrat me emrat më interesant në Suharekë

  • 28/10/2021 | 13:33

Nepërbisht e Leshan: Këto janë 6 fshatrat me emrat më interesant në Suharekë

Komuna e Suharekës shtrihet në jug të Kosovës, me një lartësi mbi detare me mesatare rreth 455 metra. Gjendet rreth 60 kilometra larg kryeqendrës së Kosovës, ndërsa është vetëm 20 minuta larg Prizrenit, shkruan Gazeta Metro.

Për nga rëndësia, Suhareka ka rëndësi të madhe kulturore, sportive, gjeografike por edhe ekonomike.

Një numër i madh i prodhuesve vendor dhe fabrikave gjenden në këtë qytezë.

Sipërfaqja e Suharekës është 361 kilometra katrorë dhe ka 40 fshatra.

Më poshtë Gazeta Metro ju sjellë emrat interesant të 6 fshatrave në këtë komunë:

1. Nepërbisht
2. Leshan
3. Stravuçina
4. Maçiteva
5. Popolan
6. Tërnje

Ndërkaq fshati më i madh i Suharekës është Mushtishti, më pas janë Studenqani, Grejkoci e kështu me radhë. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë