Loading…

Nëse dikush ju flet ndërkohë që jeni duke fjetur, a përgjigjeni? Tregon studimi

  • 11/04/2021 | 18:52

Nëse dikush ju flet ndërkohë që jeni duke fjetur, a përgjigjeni? Tregon studimi

Ndërsa pushojmë trupin, mendja jonë nuk është plotësisht e larguar nga bota reale (dhe vazhdon të punojë për ne): sipas hulumtimit të botuar në Biology aktuale, gjatë fazës REM një individ është në gjendje të perceptojë stimujt që vijnë nga realiteti dhe të reagojë në përputhje me rrethanat. “Kushdo që ëndërron i kupton pyetjet e bëra nga ata që janë zgjuar, jep përgjigje dhe përdor memorien e punës”, shpjegon Ken Paller, një nga autorët.


Studiuesit analizuan sjelljen e 36 vullnetarëve gjatë një të ashtuquajture ëndërr të kthjellët, një ëndërr gjatë së cilës dikush është i vetëdijshëm që po ëndërron, tipike e fazës REM. Për të marrë një pamje më globale, studimi përfshiu rezultatet e katër analizave të pavarura, të kryera nga katër universitete (Gjermani, SHBA, Francë dhe Holandë) duke përdorur qasje të ndryshme për të arritur në të njëjtin rezultat. “Ne menduam se kombinimi i rezultateve nga katër laboratorë të pavarur shërbeu për të konfirmuar realitetin e këtij fenomeni të dyanshëm të komunikimit”, thotë udhëheqësi i studimit Karen Konkoly.

Në eksperimente të ndryshme, pjesëmarrësit ishin në gjendje të ndiqnin udhëzimet gjatë gjumit, të kryenin operacione të thjeshta matematikore, t’i përgjigjeshin po ose jo pyetjeve dhe të njihnin stimuj të ndryshëm ndijor. Për t’iu përgjigjur, vullnetarët lëvizën sytë ose kontraktuan muskujt e fytyrës.

Sipas Konkoly, studimet e ardhshme për ëndrrat mund të përdorin të njëjtën metodë për të krahasuar aftësitë njohëse gjatë gjumit dhe zgjimit. Të katër ekipet tani synojnë të hetojnë lidhjet midis gjumit dhe kujtesës edhe më tej, dhe të kuptojnë se si funksionon kujtesa ndërsa jemi në krahët e Morpheus.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë