Loading…

Nëse keni ndonjë nga këto 6 probleme hudhra mund të jetë shumë e rrezikshme

  • 31/12/2021 | 22:44

Nëse keni ndonjë nga këto 6 probleme hudhra mund të jetë shumë e rrezikshme

Hudhra mund të jetë shumë e rrezikshme nëse keni ndonjë.


Sipas studimeve të shumta, konsumimi aktiv i hudhrës relakson enët e gjakut dhe ul presionin e gjakut.

Ajo forcon sistemin imunitar dhe është e dobishme për trajtimin e infeksioneve.

Nëse hahet e papërpunuar, shkakton erë të keqe dhe urth, por më së shumti varet nga kimia e trupit të individit.

Sado i shëndetshëm që është, ajo mund të shkaktojë probleme shëndetësore në grupin e mëposhtëm të njerëzve:

– Hudhra ka veti natyrale antikoaguluese dhe nuk duhet të kombinohet me ilaçe antikoaguluese – ilaçe që përdoren për trajtimin e problemeve të qarkullimit të gjakut (hollojnë gjakun dhe në këtë mënyrë parandalojnë mpiksjen nga plakja). Dështimi për ta bërë këtë mund të rezultojë në gjakderdhje.

– Nëse jeni duke marrë ndonjë mjekim, nuk duhet të merrni hudhra pa u konsultuar më parë me mjekun.

– Nëse keni probleme me mëlçinë dhe jeni duke marrë terapi, hudhra mund të ulë efektivitetin e saj.

– Personat me stomak të ndjeshëm duhet të shmangin hudhrën sepse është e vështirë për t’u tretur.

– Gjatë shtatzënisë ose ushqyerjes me gji, marrja e hudhrës si ilaç nuk rekomandohet.

– Nëse keni presion normal ose të ulët të gjakut, nuk duhet të hani hudhër çdo ditë. Presioni mund të ulet më tej dhe të shkaktojë komplikime

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë