Loading…

Nëse Kosova pranohet në UNESCO, ndërpresim dialogun

  • 19/11/2016 | 10:47

Nëse Kosova pranohet në UNESCO, ndërpresim dialogun

Anëtarësimi i Kosovës në organizatat e ndryshme ndërkombëtare konfirmon shtetësinë e saj dhe është një realitet të cilin nuk po mund ta kapërdijë presidenti serb Tomisllav Nikoliq, i cili ka deklaruar se do të ndërpriten bisedimet me Prishtinën nëse Kosova do të futet në UNESCO.

“Është e papranueshme që Kosova të jetë në UNESCO pa u biseduar në Bruksel. Në rast të një epilogu të tillë në votimin e Asamblesë së Përgjithshme të UNESCO-s, propozoj që të ndërpresim bisedimet me Prishtinën, dhe të ndihmojmë popullin tonë, që t’i ofrohet një jetë më e mirë se tash, si në Kosovë ashtu edhe në Serbi”, ka thënë Nikoliq, për të përditshmen serbe “Politika”,.

Presidenti serb ka thënë se duhet vazhduar presioni tek vendet që nuk e kanë njohur Kosovën që ta mbajnë atë qëndrim dhe të pengojnë edhe anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare.

Sipas tij, fitorja e Donald Trump në SHBA, i jep shpresë Serbisë së mund të ketë përkrahje ndërkombëtare.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë