Loading…

Nëse shkoni në këto shtete mos i bëni kurrë këto gjëra

  • 24/03/2017 | 18:00

Nëse shkoni në këto shtete mos i bëni kurrë këto gjëra

Secili shteti ka rregullat dhe ligjet e veta, por disa kanë tradite mjaftë të çuditshme.


Ne jemi të gjithë të vetëdijshëm për faktin se duke vizituar një vend të huaj, ne duhet t’i bindemi traditave të caktuara lokale dhe rregullave të përbashkëta, transmeton gazetametro.net

Por disa shtete vërtetë kanë rregulla të Çuditshme.

Rusi

Nëse shkoni në Rusi, mos i dërgoni asnjëherë dikujt buqetë lulesh në formë dhurate, sepse në Rusi, tufa lulesh dërgohen vetëm në raste mortore, apo ne funerale.

Çili

Nëse gjendeni në Çili, mos përdorni asnjëherë gishtat për të ngrënë. Sepse është në traditën e tyre të mos përdorni gishtat kur janë duke ngrënë.

India

Mos u puthni në publik. Në Indi është e ndaluar puthja në publik, nesh e bëni këtë veprim ju mund të shkoni të përfundoni në burg. Gjithashtu janë të ndaluara prekjet në mes të gjinive të kundërta.

Japoni

Mos ofroni bakshishe, nuk janë të pranueshëm në Japoni. Gjithashtu silluni siç sillën Japanët. Ata nuk e kanë qejf përqafimin, keni kujdes si silleni më ta nëse keni vendosur ta vizitoni shtetin e Japonisë, kanë tradita mjaftë të çuditshme.

Meksikë

Meksikanët nuk i marrin gjërat shumë personale. Ata kanë dëshirë shumë që të bejnë shaka.

Zelanda e Re

Nëse ndodheni në shtetin e Zelandës së Re mos gaboni të bëni shaka me lojën e ragbit dhe më mbretëreshën e Britanisë së Madhe. Qytëtaret e këtij shteti do ti marrin shumë seriozisht këto shaka./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë