Loading…

Nëse vëreni këtë ndryshim në vezë hidheni menjëherë

  • 24/12/2021 | 23:04

Nëse vëreni këtë ndryshim në vezë hidheni menjëherë

Vezët janë ushqimi që konsumohet më së shpeshti në mëngjes ose në darkë dhe sigurisht janë ndër ushqimet më të preferuara nga shumë njërëz.


Disa besojnë se vezët janë ushqimi ideal për parandalimin e disa sëmundjeve, sepse ato forcojën sistemin imunitar që lufton viruset dhe infeksionet.

Megjithatë, duhet të bëni kujdes kur vëreni këtë ndryshim në vezë.

Nëse e bardha e vezës merr nuancë rozë, duhet t’i hidhni ato.

Ndryshimi i ngjyrës, sado delikat të jetë, mund të tregojë se është një ushqim i prishur i shkaktuar nga bakteri Pseudomonas.

Sipas departamentit amerikan të bujqësisë, kjo lloj bakterie mund të shkaktojë helmim.

“Ky bakter krijon pigment në të bardhën e vezës, ndaj nëse vëreni se e bardha e vezës nuk ka një ngjyrë që e njihni, hidheni”, këshillojnë ekspertët e Qendrës së Sigurisë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë