Loading…

‘New sheriff in town’: Vjosa Osmani pranon detyrën e Presidentes së Kosovës

  • 06/04/2021 | 10:27

‘New sheriff in town’: Vjosa Osmani pranon detyrën e Presidentes së Kosovës

Vjosa Osmani ka parakaluar sot në sheshin ‘Ibrahim Rugova’ në kryeqytet si presidentja më e re e shtetit të Kosovës.


Osmani e cila dy ditë më parë në Kuvendin e Kosovës u zgjodh presidente e vendit sot parakaloi në këtë shesh në ceremoninë solemne të pranimit të detyrës nga Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca.

Në këtë shesh ishin bërë të gjitha përgatitjet ceremoniale, ndër të tjerash edhe parakalimi i gardës së FSK-së ndërsa të pranishëm ishin edhe zyrtarë të shumtë.

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett, ambasadori i Italisë Nicola Orlando dhe disa përfaqësues të tjerë shtetërorë.

Osmani pranoi detyrën e saj si Presidente e Kosovës pas zgjedhjes me 71 vota pro, 11 abstenime në kuadër të seancës së jashtëzakonshme të zhvilluar të dielën.

Vjosa Osmani në fjalimin e saj që pati pas zgjedhjes si presidente deklaroi se do të jetë presidente e të gjithëve dhe se do të luftojë për çdo pëllëmbë toke të shtetit të Kosovës, për të drejtat e njeriut anembanë vendit dhe se gjithnjë do të punojë me nderë dhe në kuadër të ligjeve dhe Kushtetutës së Kosovës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë