Loading…

Nga 1 mijë nxënës në shkollën ‘Shtjefën Gjeçovi’, vetëm 6 pranuan të vaksinohen

  • 10/12/2021 | 23:00

Nga 1 mijë nxënës në shkollën ‘Shtjefën Gjeçovi’, vetëm 6 pranuan të vaksinohen

Zëvendësministrja Edona Maloku-Bërdyna ka bërë thirrje që prindërit t’i vaksinojnë fëmijët e tyre.


Dy javë më parë kishin krijuar radhë të gjata në korridor.

Krejt këta nxënës të shkollës “Xhevdet Doda” prisnin që të marrin vaksinën kundër COVID-19.

Por, interesim të njëjtë nuk po ka nëpër shkollat e tjera.

Gjatë së premtes ishte dita e fundit kur shkolla “Shtjefën Gjeçovi” kishte caktuar afatin për prindërit që të japin një deklaratë të pëlqimit për vaksinim.

E nga 1000 nxënës sa ka kjo shkollë, vetëm gjashtë prindër të tyre kanë pranuar që t’i imunizojnë fëmijët, përmes ekipeve mobile.

Drejtori i shkollës, Blerim Gërvalla ka treguar që ka mbajtur një mbledhje me Këshillin e Prindërve.

Këtu u konfirmua se të njëjtit po hezitojnë që t’i vaksinojnë fëmijët.

Krahas kësaj, ai tregon që janë rreth 100 nxënës, të cilët nëpër qendra të vaksinimit, janë imunizuar më parë.

Interesim i ultë për vaksinim përmes ekipeve mobile vërehet edhe nëpër shkolla të tjera.

Gjatë javës së kaluar, në shkollën e mjekësisë “Ali Sokoli”, u vaksinuan vetëm 30 nxënës.

Se ka hezitim për vaksinim të nxënësve, konfirmuan edhe nga komuna të tjera.

Gjatë së premtes, e pyetur nga televizioni T7 për mbarëvajtjen e këtij procesi, zëvendësministrja Edona Maloku-Bërdyna ka bërë një thirrje për prindërit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë