Loading…

‘Nga 4.70 euro, do të bëhet 6.90 euro’: Shtrenjtohet edhe fatura e mbeturinave

  • 28/01/2023 | 20:22

‘Nga 4.70 euro, do të bëhet 6.90 euro’: Shtrenjtohet edhe fatura e mbeturinave

Banorët e komunës së Prishtinës paguajnë 4 euro e 70 cent në muaj për largimin e mbeturinave nga kompania “Pastrimi”.


Por, nga gjysma e këtij viti, çmimi i faturës do të bëhet më shtrenjtë. Mbi 6 e 50 cent në muaj, raporton “Ju Flet Prishtina”.

Ngritja e çmimit të faturës, sipas drejtorit të Shërbimeve Publike në Prishtinë, Ilirik Musliu, është kërkuar edhe nga ndërmarrja “Pastrimi”.

Sipas Musliut, deri në fund të muajit mars duhet të përmbyllet planifikimi i fazës së analizës financiare e që më pas të kalojë në Kuvendin Komunal si pikë e rendit të ditës.

Shtrenjtimi i këtij shërbimi nuk është që po mirëpritet nga qytetarët.

Komuna e Prishtinës brenda vitit ka paguar 4 milionë euro ndaj ndërmarrjes “Pastrimi”, ndërsa rreth 2 milionë euro për inkasime.

Ndërsa nga kompania “Pastrimi” treguan se nuk kanë marrë ende ndonjë vendim zyrtar për shtrenjtimin e çmimit për shërbimin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë