Loading…

Nga 4,700 viktimave të trafikimit, vetëm 28 fëmijëve u është dhënë leja e qëndrimit në UK

  • 17/10/2020 | 23:28

Nga 4,700 viktimave të trafikimit, vetëm 28 fëmijëve u është dhënë leja e qëndrimit në UK

Mijëra viktima të trafikimit të fëmijëve iu mohua e drejta për të qëndruar në Mbretërinë e Bashkuar. Të dhënat e reja zbulojnë një numër të konsiderueshëm të të rinjve të prekshëm, të rrezikuar nga deportimi nga Ministria e Brendshme. Transmeton Gazeta Metro


Të dhënat e lëshuara sot në 10 vjetorin e Ditës së Skllavërisë në Mbretërinë e Bashkuar, të prezantuara për të shënuar angazhimin e qeverisë për t’i dhënë fund shfrytëzimit, zbulojnë se nga pothuajse 4,700 viktima të huaja të konfirmuara të trafikimit, vetëm 28 fëmijëve u është dhënë leja të qëndrojnë në Mbreterinë e Bashkuar.

Shifrat kanë shokuar aktivistët anti skllavëri.

Të dhënat dhe informatat në lidhje me rezultatet e imigracionit për fëmijët viktima të trafikimit janë zbuluar në mënyrë gjithëpërfshirëse dhe tregojnë numrin e konsiderueshëm të viktimave të ndjeshme të rrezikuara nga deportimi nga Ministria e Brendshme pasi të mbushin 18 vjeç.

Rrefimi i të riut Kobe ishte shumë i vogël kur një bandë droge e rekrutoi atë. Deri në atë kohë ai kishte kaluar rreth shtatë vende të ndryshme strehimi dhe kishte takuar aq shumë punonjës socialë që do të kishte humbur gjurmët e emrave të tyre. Në moshën 17 vjeç, Kobe u identifikua nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar si një fëmijë i cili ishte viktimë e trafikimit.

Me gjithë Kobe i është thënë se ai do të dërgohet përsëri në Gana, një vend i Afrikës perëndimore për të cilin nuk ka më kujtim që kur mbërriti në Londër në moshën pesë vjeç. Ai është një nga mijëra fëmijë viktima të trafikimit në rrezik dëbimi si rezultat i politikave “armiqësore” të emigracionit të Ministrisë së Brendshme.

Në fillim të këtij viti, ministrja e Ministrisë së Brendshme Victoria Atkins deklaroi se ishte e vendosur të “mbronte viktimat e këtij krimi të tmerrshëm”.Transmeton gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë