Loading…

Nga Dua Lipa tek BTS: Ja çka është dëgjuar më së shumti gjatë këtij viti

  • 02/12/2021 | 17:02

Nga Dua Lipa tek BTS: Ja çka është dëgjuar më së shumti gjatë këtij viti

Yjet Ed Sheeran, Taylor Swift dhe Bed Bunny janë ndër artistët më të shitur të vitit 2021, sipas të dhënave nga “Apple Music” dhe “Spotify”, dhe këngët më të dëgjuara janë ato të Olivia Rodrigo, Dua Lipa dhe grupit korean “BTS”, transmeton Gazeta Metro.


Olivia Rodrigo zuri vendin e parë me “Good 4 U” që është kënga më e dëgjuar në të dy shërbimet. Në nivel global, hiti i saj debutues “Drivers License”, falë TikTok, arriti majat e këngëve më të dëgjuara në “Spotify”.

Publiku i Apple preferoi këngën “Dynamite” të grupit koreane “BTS” që është kënga “më e zhurmshme” e vitit në këtë platformë.

Fillimisht e lëshuar në vitin 2020, “Dynamite” nuk arriti të arrijë në 5 këngët më të mira të Spotify, ndoshta sepse shërbimi u lançua vetëm këtë vit në vendin e grupit, Korenë e Jugut.

“Future Nostalgia” e Dua Lipës u bë albumi i dytë më i shitur i Spotify, pas “Sour” të Olivia Rodrigos.

“Bad Habits” e Ed Sheeran, i publikuar posaçërisht si kolonë zanore për verën pas karantinës, është kënga e tretë më e dëgjuar e Spotify në vitin 2021. Por ajo u rendit e 53’ta në listën e Apple.

Sipas Spotify, artisti më i njohur i vitit është reperi portorikan Bed Bani, i cili ka grumbulluar 9.1 miliardë transmetime mbresëlënëse.

“Nuk dua të jem artisti numër një me më shumë transmetime”, tha reperi 27-vjeçar pasi mori vesh lajmin.

“Unë jam vetëm duke bërë muzikë. Thjesht e shijoj punën time”.

Taylor Sëift, e cila publikoi versione të reja të albumeve të saj kult “Fearless” dhe “Red” këtë vit, është artistja e dytë më e shitur e Spotify, e pasuar nga BTS, Drake dhe Justin Bieber./gazetametro.net 

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë