Loading…

Nikoliq – Thaçit: Sa është i gjatë muri rreth shtëpisë tuaj

  • 26/01/2017 | 09:46

Nikoliq – Thaçit: Sa është i gjatë muri rreth shtëpisë tuaj

Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikoliq ka deklaruar se pala kosovare dhe ajo serbe pas bisedimeve në Bruksel u zotuan se do të bëjnë gjithçka në mënyrë që të ketë paqe në Kosovë.

Mirëpo, ka edhe diçka më shumë që Nikoliq ka bërë publike.

Sipas portalit ‘Blic” të Beogradit, duke folur rreth murit në Mitrovicë, ai e ka pyetur Thaçin:

“Sa është i lartë muri rreth shtëpisë tënde? Tri metra? E pse atëherë të pengon muri i lartë 80 centimetra, mur kaq të vogël nuk ke parë në jetën tënde”, citohet të ketë thënë presidenti serb, transmeton gazetametro.net.

Nikoliq ka shtuar se mbështetja kryesore e presidentit kosovar ka qenë, siç ka saktësuar ai, “ja, e sheh, këtu është Bashkimi Evropian, kurrë nuk do të mund të hyni në të, nëse nuk e njihni pavarësinë e Kosovës”.

Kryetari serb ka akuzuar Kosovën për “mashtrimin” që ia kanë bërë Beogradit lidhur me formimin e Asociacionit të Komunave serbe dhe për murin, që sipas tij ka qenë marrëveshje.

Ai shtoi se përfaqësuesit e Beogradit e kanë paralajmëruar Prishtinën se është rënë dakord që muri në Mitrovicë të jetë 80 centimetra i lartë, dhe se Prishtina “ka mashtruar” me marrëveshjen dhe tani është duke kërkuar që muri të zhduket tërësisht, transmeton gazetametro.net./gazetametro.net.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë