Loading…

Nis fushata zgjedhore në Iran: Thonë që parlamenti i ardhshëm nuk ka vend për ata që kanë frikë nga SHBA’të

  • 13/02/2020 | 17:04

Nis fushata zgjedhore në Iran: Thonë që parlamenti i ardhshëm nuk ka vend për ata që kanë frikë nga SHBA’të

Fushata zgjedhore parlamentare e Iranit filloi të enjten, votim ky që ndodh mes tensioneve në marrëdhëniet mes SHBA dhe Iranit, e derisa raportet e tyre janë më keq se kurrë më parë, transmeton Gazeta Metro.


Rreth 7150 kandidatë garojnë për zgjedhjet parlamentare, duke filluar fushatën që nga e enjtja, sipas televizionit shtetëror. Udhëheqësi suprem Ayatollah Ali Khamenei ka bërë thirrje për pjesëmarrje të lartë, pasi vendi po përballet me sfida për programin e tyre të diskutueshëm bërthamor.

Khamenei, autoriteti i fundit në sistemin kompleks të Iranit për sundimin klerik dhe demokraci të kufizuar, mbështeti Këshillin e Kujdestarisë, duke thënë se parlamenti i ardhshëm nuk ka vend për ata që kanë frikë të flasin kundër armiqëve të huaj, duke iu referuar SHBA’ve.

Tensionet me Shtetet e Bashkuara kanë spikatur që prej vitit 2018, kur Presidenti Donald Trump u tërhoq nga marrëveshja bërthamore e Iranit për vitin 2015 me fuqi të mëdha dhe vendosi sanksione të gjymtuara. Kriza u përkeqësua kur komandanti më i shquar ushtarak i Iranit, Qassem Soleimani, u vra nga një dronë amerikan në Bagdad në 3 janar, gjë që çoi në Iranin që të hakmerrej kundër bazave ushtarake të SHBA’së në Irak më 8 janar.

Votimi nuk do të ketë ndikim të madh në punët e jashtme ose politikën bërthamore të Iranit, e cila përcaktohet nga Khamenei./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë