Loading…

Nis takimi i Kurtit me liderët opozitarë për situatën në veri

  • 26/09/2021 | 11:25

Nis takimi i Kurtit me liderët opozitarë për situatën në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka ftuar në takim liderët e partive opozitare në vend.


Takimi i thirrur nga Kurti vie pas situatës së krijuar në veri të vendit.

Vendosja e reciprocitetit me Serbinë dhe kërkesa që secili automjet që hynë nga Serbia në Kosovë të pajiset me targa të përkohshme bëri që serbët në Jarinje e Bërnjak të protestojnë kundër këtij vendimi.

Të njëjtit prej shtatë ditësh kanë vendosur barrikada të ndryshme në këto dy pika kufitare ndërsa qëndrojnë ditë e natë duke brohoritur e kënduar këngë nacionaliste serbe.

Përpos kësaj, në Zubin Potok e Zveçan dje pati edhe dy incidente me zjarr ku u dogjën qendrat per regjistrim të automjeteve.

Takimi i Kurtit me të parin e PDK-së, Memli Krasniqi, atë të LDK-së, Lumir Abdixhiku dhe kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj ka filluar në ora 10:00 ndërsa po zhvillohet brenda objektit të Qeverisë së Kosovës.

Për situatën në veri pati reagime të shumta edhe nga ambasadat e huaja në Kosovë, të cilët kërkuan ulje të tensioneve nga të dy vendet.

Presidentja, Vjosa Osmani anuloi dje vizitën e saj në Shtetet e Bashkuara në Amerikë për t’u kthyer në Kosovë shkaku i tensioneve në veri.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë