Loading…

Nisma ‘Open Balkan’, takohen Vucic, Rama e Dimitrov

  • 04/11/2021 | 10:46

Nisma ‘Open Balkan’, takohen Vucic, Rama e Dimitrov

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i ka pritur në Pallatin e Serbisë kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe zëvendëskryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov, me të cilët do të ketë disa takime në kuadër të nismës “Ballkani i Hapur”.

“OpenBalkan është një vendim historik!”, shkruhet në faqen e Vuçiqit në Instagram, ku janë publikuar disa fotografi nga takimi.

Vuçiq, Rama dhe Dimitrov fillimisht do të bisedojnë me përfaqësues të kompanive nga Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut.

Pas kësaj vijon takimi i tre zyrtarëve me përfaqësues të Këshillit Atlantik.

Më pas, do të mbahet takimi i tre zyrtarëve, pas së cilës Vuçiq, Rama dhe Dimitrov do të drejtohen para mediave.

Iniciativa e “Ballkanit të Hapur” u krijua nga tri vend të rajonit – Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia. Sipas themeluesve, kjo nismë synon ta rrisë tregtinë dhe bashkëpunimin, si dhe t’i përmirësojë marrëdhëniet mes palëve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë