Loading…

Nissan Leaf, makina e parë autonome

  • 28/02/2017 | 15:27

Nissan Leaf, makina e parë autonome

E drejtuar nga kamera dhe radarë, një makinë autonome zbarkoi në rrugët e kryeqytetit Britanik Londër ditën e Hëne.


Duke udhëtuar me shpejtësi 80 km/h jo vetëm në rrugët interurbane por edhe ato qytetase, Nissan LEAF demostroi një teknologji ku endërrat e së ardhmes marrin jetë për shumë prej nesh.

Britania ka premtuar për këtë industri mbështetje maksimale e cila pritet të kapë vlerën e 1.1 triliard dollarëve brenda 2025-ës. Nissan ndryshe nga Uber mori leje tek autoritetet lokale dhe Policia Londineze përpara fillimit të testimeve.

Mbi 24 kamera dhe sensorë udhëzojnë automjetin në rrugëtimin e tij. Makinat autonome kanë tërhequr vëmendjen e shumë kompanive të njohura pjesë ose jo e industrisë.

Google dhe Tesla kanë testuar disaherë. Jaguar Landrover planifikon të hedhë në qarkullim 100 makina autonome brenda 2020-ës ndërsa Volvo gjithashtu pritet të fillojë testet në Londër.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë