Loading…
Një asteroid i madh kalon sot afër nesh, në 100 vitet e ardhshme mund të përplaset me Tokën
  • 18/04/2019 | 10:42

Një asteroid i madh kalon sot afër nesh, në 100 vitet e ardhshme mund të përplaset me Tokën

Një asteroid me madhë të një ndërtesë dhjetëkatëshe do të kalojë sot pranë Tokës në gjysmën e largësisë nga Hëna, transmeton Gazeta Metro.

NASA ka tërhequr vërejtjen se asteroidi 2019 GC6 do të kalojë të enjten rreth 219.000 kilometra larg Tokës dhe kështu ta shmangë përplasjen shkatrrimtare. Megjithatë, “Independent” shkruan se NASA tërhëeq vërejtjen se asteroidi mund të paraqesë rrezik edhe më tej në të ardhmen.

Pasi që është zbuluar më 9 prill, shkencëtarët e NASA-s e kanë vënë atë në listën e asteroidëve të cilët paraqesin rrezik për përplasje me Tokën në 100 vitet e ardhshme. Vështirë është të parashikohet rruga e tij e sakyë, por afër Tokës duhet të kalojë në vitet 2034, 2041 dhe 2048.

Ndonëse shumica e asteroidëve digjen para se të bijnë në Tokë, NASA vë në dukje se megjithatë çdo dhjet vite një asteroid më i madh përplaset me Tokën./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë