Loading…

Një bisedë me Michel Houllebecq

  • 04/09/2020 | 18:53

Një bisedë me Michel Houllebecq

“A ju pëlqen Stooges (bandë roku)?” Michel Houellebecq më pyeti në ditën e dytë të intervistës sonë. Ai vendosi cigaren e tij elektrike (ajo shkëlqente e kuqe kur e thithte, duke prodhuar avull në vend të tymit) dhe u ngrit ngadalë nga divani i tij futon. “Iggy Pop shkroi disa këngë bazuar në romanin tim”  Mundësia e një ishulli “,” ai ofroi. “Ai më tha se është libri i vetëm që i ka pëlqyer në dhjetë vitet e fundit.” Shkrimtari më i famshëm i gjallë i Francës hapi MacBook-un e tij dhe zëri i mrekullueshëm i legjendës së punkut mbushi aneks-kuzhinën, duke brohoritur: “është mirë të jesh i vdekur”.

Michel Houellebecq lindi në ishullin francez La Réunion, afër Madagaskarit, në vitin 1958. Siç thuhet në faqen e tij zyrtare në internet, prindërit e tij bohemë, një anesteziologe dhe një udhëzues malor, “shpejt humbën çdo interes për ekzistencën e tij”. Ai nuk ka asnjë fotografi të tij si fëmijë. Pas një qëndrimi të shkurtër me gjyshërit e tij nga nëna në Algjeri, ai u rrit nga mosha gjashtë vjeç nga gjyshja e tij atërore në Francën veriore. Pas një periudhe papunësie dhe depresioni, e cila çoi në disa qëndrime në njësitë psikiatrike, Houellebecq gjeti një punë duke punuar mbështetje teknike në Asamblenë Kombëtare Franceze. (Anëtarët e parlamentit ishin “shumë të ëmbël”, thotë ai.)

Një poet që nga ditët e tij të universitetit, ai shkroi një studim të vlerësuar mirë të shkrimtarit amerikan të trillimeve shkencore H. P. Lovecraft në vitin 1991. Në moshën tridhjetë e gjashtë vjeç, ai botoi romanin e tij të parë,  “Çfarëdo qoftë” (1994), për jetët e mërzitshme të dy programuesve kompjuterikë. Romani tërhoqi një kult pasues dhe frymëzoi një grup tifozësh të fillonin  Perpendiculaire , një revistë e bazuar në një lëvizje që ata e quajtën “depresionizëm”. (Houellebecq, i cili pranoi një vend nderi në krye, thotë se ai “me të vërtetë nuk e kuptonte teorinë e tyre dhe, sinqerisht, nuk i interesonte”.) Romani i tij i radhës,  “Thërmijat elementare” (1998), një përzierje e komenteve shoqërore dhe përshkrimeve të paqarta të seksit, shiti treqind mijë kopje në Francë dhe e bëri atë një yll ndërkombëtar. Kështu filloi debati ende i ashpër nëse Houellebecq duhej vlerësuar si një realist i shkëlqyeshëm në traditën e madhe të Balzac-ut apo të shkarkohej si një nihilist i papërgjegjshëm. (Një recensues i New York Times i fluturuar e quajti romanin “një lexim thellësisht të neveritshëm”. Një tjetër e përshkroi atë si “Duke anuar papëlqyeshëm midis personave të dobët dhe psikotikëve.”) Stafi i Perpendiculaire  u ofendua nga ajo që ata e panë si denoncimin e tij reaksionar të lëvizjes çlirimtare seksuale dhe e nxori nga revista.

Disa vjet më vonë, nëna e tij, e cila ndjeu se ishte paraqitur padrejtësisht në disa pasazhe autobiografike të romanit, botoi një kujtim katërqind faqesh. Për herë të parë dhe të fundit në jetën e tij publike, Houellebecq mori simpati të përhapur nga shtypi francez, të cilët u detyruan të pranojnë se edhe portreti i ashpër i nënës hipi në  “Thërmijat elementare” nuk i dha drejtësi karakterit të vetë-përfshirë që doli nga autobiografia e saj. Gjatë turneut të saj në libër, ajo e pyeti: “Kush nuk e ka quajtur djalin e tyre një gjë e keqe?”

Në vitin 2001, Houellebecq botoi  “Platformën”, rreth një agjencie udhëtimesh që vendos të promovojë në mënyrë agresive turizmin seksual në Tajlandë. Në roman kjo çon në një sulm terrorist nga ekstremistët myslimanë. Disa pikëpamje të shprehura nga personazhi i tij kryesor (“Sa herë që dëgjoja se një terrorist palestinez, ose një fëmijë palestinez apo një grua palestineze shtatzënë, ishte vrarë me armë në Rripin e Gazës, ndjeva një entuziazëm të egër në mendimin e një muslimani më pak”) çoi në akuza për mizogjini dhe racizëm, të cilat Houellebecq ende nuk i ka jetuar, për dëshpërimin e tij të dukshëm. “Si e keni nervin të shkruani disa nga gjërat që bëni?” Une e pyeta atë. “Oh, është e lehtë. Thjesht pretendoj se tashmë kam vdekur. ”

Gjatë një interviste ndërsa promovonte “Platformën” , Houellebecq bëri deklaratën e tij tashmë famëkeqe: “Et la fe la plus con, c’est quand même l’Islam”. (Një përkthim i butë i pakënaqshëm është “Islami është feja më budallaqe”.) Ai u padit nga një grup i të drejtave civile për gjuhë të urrejtjes dhe fitoi për shkak të lirisë së shprehjes. “Nuk mendoja se myslimanët ishin bërë një grup që ofendoheshin nga gjithçka,” shpjegon ai. “Unë e dija atë për hebrenjtë, të cilët janë gjithmonë të gatshëm të gjejnë një farë antisemitizmi diku, por me myslimanët, sinqerisht, nuk isha i shpejtë.” Në vitin 2005, ai botoi  “Mundësinë e një ishulli” , për një garë të ardhshme klonesh.

Duke pasur parasysh reputacionin e Houellebecq për t’u dehur dhe për të bërë kalime në intervistuesit e tij femra, unë isha paksa e druajtur kur i rashë ziles së derës së qirasë së tij modeste afatshkurtër në Paris. Por gjatë dy ditëve që kaluam së bashku, ai ishte shumë i sjellshëm dhe mjaft i ndrojtur. Veshur me një këmishë të vjetër fanellë dhe pantofla, ai qartë vuante nga një periudhë e ekzemës së tij kronike. Ai e kaloi pjesën më të madhe të intervistës ulur në futon, duke pirë duhan. (Ai po përpiqet të shkurtojë nga katër pako në ditë, prandaj cigaren elektrike.) Ne folëm frëngjisht dhe, herë pas here, anglisht, një gjuhë që Houellebecq e kupton mjaft mirë. Secila nga pyetjet e mia u takua me një heshtje funerale, gjatë së cilës ai fryu tym dhe mbylli sytë. Më shumë se një herë fillova të pyes veten nëse ai kishte rënë në gjumë. Përfundimisht përgjigja do të dilte, në një monotoni të rraskapitur, e cila u bë vetëm pak më pak lodhëse ditën e dytë. E-mail-et e tij vijuese ishin kapriçioze dhe simpatike.

Houellebecq ka fituar shumë çmime të mëdha letrare franceze, megjithëse jo Goncourt-in e lakmuar, për të cilin shumë në institucionin letrar francez mendojnë se i është mbajtur padrejtësisht.

Autori është intervistuar nga Susannah Hunnewell, The Paris Review

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë