Loading…

Një ditë pas bombardimit të Sirisë: Çfarë mbeti aty ku fshiheshin armët kimike

  • 15/04/2018 | 16:02

Një ditë pas bombardimit të Sirisë: Çfarë mbeti aty ku fshiheshin armët kimike

Situata në Siri një ditë pas bombardimeve kryera nga SHBA’të, Franca e Britania e Madhe, është relativisht e qetë.


Cak i sulmeve ishin tri objekte e komplekse ku ishin fshehur armë kimike. U Shkrepën rreth 100 raketa, ndërsa njoftohet se nuk kishte viktima në njerëz.

Presidenti amerikan, Donald Trumpo tha se është i kënaqur me sulmin, ndërsa ai rus, Vladimir Putin, u shpreh se sulmi është shkelje e Kartës së OKD’së.

Qendra për Hulumtime Shkencore e Bombarduar në Damask të shtunën

Ndërkohë, janë publikuar edhe pamjet satelitore para dhe pas sulmeve të vendeve që janë bombarduar të shtunën mbrëma.

Në fotografi shihen qartë objektet e bëra rrafsh me tokë, ndërsa besohet se ato ishin magazina të armëve kimike të përdorura nga regjimi i Bashar al Assad.

Ky deklaroi se do të duhen 400 miliardë dollarë për të rimëkëmbur infrastrukturën pothuaj tërësisht të rrënuar të Sirisë. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë