Loading…

Një i vdekur dhe dhjetë të prekur nga SIDA në Kosovë

  • 01/12/2016 | 11:29

Një i vdekur dhe dhjetë të prekur nga SIDA në Kosovë

Vetëm në vitin 2016 Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka evidentuar dhjetë të prekur me HIV/AIDS, njëri prej tyre me fatalitet.

Këto të dhëna u publikuan gjatë një takimi të sotëm në kuadër të shënimit të Ditës Ndërkombëtare e Luftës Kundër Sidës, 1 dhjetori.

Kjo ditë u shënua me lansimin e aktivitetit ‘Duart Lartë për Parandalimin e HIV-it’.

Drejtori i Institutit Kombëtar i Shëndetësisë Publike, Naser Ramadani, tha se Kosova është vendi me numrin më të vogël të të prekurve me HIV/AIDS.

Se Kosova është vendi me më pak të prekur nga HIV/AIDS, e tha edhe zëvendës ministri i Shëndetësisë, Izet Sadiku. Për Sadikun kjo nuk është arsye që të mos punohet më shumë në parandalimin dhe vetëdijesimin e njerëzve ndaj kësaj sëmundjeje vdekjeprurëse.

Ndërsa si problem në Kosovë del të jetë mungesa e diagnostikimit me këto sëmundje./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë