Loading…

Një kryeministër kreativ e piktor

  • 10/11/2016 | 18:05

Një kryeministër kreativ e piktor

Edi Rama përveç si politikan njihet edhe si  njeri shumë kreativ, gjë e cila vërehet shpesh gjatë eventeve të ndryshme apo takimeve të tij me politikanë në zyrat e kryeministrisë.

 
Kryeministri i Shqipërisë është edhe piktor. Pikturat e tij janë prezantuar përgjatë viteve në Gjermani, Hong Kong, Brazil, Francë e vende të tjera.

Vitin e kaluar ai e ka mbajtur  një tjetër ekspozitë në Stamboll me anë të së cilës është munduar të sjellë artin dhe kulturën shqiptare në Turqi.
1
“Fotoalbumi i ekspozitës së çelur në Stamboll, e cila ishte përsëri rasti i mirë për të folur për Shqipërinë e të bukurës, të artit dhe kulturës me një publik të veçantë që ka pak ose aspak ndjeshmëri e kuriozitet për politikën”, ka thënë ai nëpërmjet një statusi në rrjetin facebook, me rastin e hapjes së ekspozitës atje.
1

Ai do të mbajë një tjetër ekspozitë për artdashësit amerikanë  në New York, ku do të ekspozohen skulptura qeramike të cilat ngjasojnë si personifikim i paletave të mëhershme, për të cilat ka bashkëpunuar me artistin shqiptar, Anri Sala.
Paletat janë pjesë e “Dammi i Colori”, punë e vitit 2003. Nga kjo punë pak a shumë kryeministri edhe ka nisur të transformojë fasadat e shtëpive të Tiranës në vende me më shumë ngjyrime, shkruan KultPlus.
1

Këto skulptura që do të paraqiten janë mishërime tredimensionale të vizatimeve të tij autoriale. Ekspozita do të jetë e hapur për publikun amerikan deri me 23 dhjetor të këtij viti.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë