Loading…

Një lajm i keq për ata që e përziejnë vodkën me pije energjike

  • 08/02/2023 | 17:30

Një lajm i keq për ata që e përziejnë vodkën me pije energjike

Për disa vite mjekët kanë paralajmëruar për rreziqet e përzierjes së pijeve alkoolike me pije energjike me sasi të lartë të kafeinës siç është Red Bull, kjo ngaqë rrit normën e rrahjeve të zemrës në një shpejtësi të rrezikshme.


E studiuesit në Kanada kanë gjetur një numër të lartë të lëndimeve te personat që konsumojnë vodkë me Red Bull, apo diçka të ngjashme.

Ata besojnë që këto lëndime vijnë si pasojë e energjisë së tepruar te këta persona, që i shtynë të bëjnë veprime të pamenduara.

Tutje janë analizuar edhe studime të publikuara që nga viti 1981 deri më tani.

Gjetjet tregojnë një lidhje të personave që konsumojnë alkool të përzier me pije energjetike me rrezikshmëri më të lartë të lëndimeve krahasuar me ata të cilët konsumojnë vetëm alkool.

Efekti stimulues i kafeinës maskon gjendjen reale të dehjes suaj, kështu duke ju dhënë energji që ju shtyn të konsumoni më tepër alkool e të përfundoni në situata të këqija, si aksidente apo rrahje.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë