Loading…

Një librashitës rekomandon 6 libra që do të dëshironi t’i lexoni përsëri e përsëri

  • 23/03/2020 | 12:25

Një librashitës rekomandon 6 libra që do të dëshironi t’i lexoni përsëri e përsëri

Mary Laura Philpott, e cila në librarinë e madhe të pavarur të Nashville, Parnasus, hartoi një listë me disa nga ato libra specialë të cilëve u kthehet përsëri dhe përsëri me kalimin e kohës. (“Unë jam e kënaqur që raportoj asnjë prej tyre nuk më ka zhgënjyer kur e kam rilexuar.”)

“Mos më lër të shkoj” nga Kazuo Ishiguro
Ky trillim i spikatur spektakolar për një shkollë konvikti që nuk është me të vërtetë një shkollë me konvikt më mori frymën herën e parë kur e lexova. Përjetimi i kësaj historie me ndikim të thellë është si kur zgjohesh gjatë operacionit dhe ndjen bisturinë në ndonjë organ të brendshëm; dhemb, por është gjithashtu interesante të ndjesh diçka në një vend që madje nuk e dije se mund të ndjesh.

“Heartburn” nga Nora Efron
Mprehtësia e Nora Ephron vendosi tonin për imitues të panumërt, gjë që është e gjitha argëtuese dhe e mirë, por është e rëndësishme që të ktheheni në sendin e vërtetë ndonjëherë. Fiksioni i saj i qëndron testit të rileximit, po aq mrekullueshëm sa edhe jofiksioni i saj, dhe romani i saj autobiografik, HEARTBURN, është lehtësisht i lexueshëm, sepse Efroni mbajti zërin, të vërtetën dhe artin e saj me shumë aftësi dhe kontroll. Është argëtues dhe një mësim shkrimi poashtu!

“Le të eksplorojmë diabetin me bufat” nga David Sedaris
David Sedaris është mjeshtri i vendosjes së detajeve të vogla dhe kthesave qesharake në përrallat e tij të vërteta, që do të thotë pa marrë parasysh sa shpesh i lexoni ato, diçka e re gjithmonë do ju tërheqë vëmendjen. Sa herë do të duhej të lexonit një nga koleksionet e tij para se të mos ngelet asgjë tjetër për të zbuluar? Unë kam akoma për të zbuluar. (Unë kam lexuar tashmë një të ri të tij, CALYPSO, dy herë – dhe më mahniti në të dyja herat.)

“Gjysmë bosh” nga David Rakoff
David Rakoff përmendet shpesh në të njëjtën frymë si David Sedaris, por stili i tij ishte pak më pak i çmendur, pak më shumë i matur në përzierjen e tij të pathos me humor. Zëri i tij i paimitueshëm haset në secilën prej eseve të tij, pavarësisht nëse ai është duke e shfrenuar me gëzim ndonjë prirje kulturore apo duke përçarë frikën e tij për të ardhmen e tij. Ndoshta kjo është arsyeja pse unë e gjej veten të kthehem në librat e tij, sepse ai ka shkuar, dhe nuk ka asnjë mënyrë tjetër për të marrë më shumë nga zëri i tij.

“Viti i mendimit magjik” nga Joan Didion
Kujtimi introspektiv i Joan Didion i një viti pasi i vdiq burri nuk është thjesht i trishtuar; është i dobishëm. Ajo i vendos emocionet më të vështira në gjuhë të thjeshtë, e cila tingëllon sikur do të ishte e dhimbshme të lexosh, por disi, është edhe qetësuese, madje edhe lartësuese. E kam dashur dhe humbur këtë libër në lidhje me dashurinë dhe humbjen disa herë – domethënë jo vetëm që e kam rilexuar, por edhe e kam riblerë.

“Hiperbolë dhe një gjysmë” nga Allie Brosh
Kjo biografi shkëlqen një dritë në pjesët më absurde dhe kuptimplote të përvojës njerëzore, përmes tregimeve për gjithçka, nga rritja deri tek stërvitja e një qeni, deri tek diagnostikimi me depresion. Hapeni atë në çdo faqe dhe do të qeshni me zë të lartë brenda një minute, pavarësisht nëse është leximi juaj i parë apo i gjashti.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë