Loading…
Një meteor me vlerë 100 mijë dollarë përdorët si dorezë dere |FOTO
  • 11/10/2018 | 17:50

Një meteor me vlerë 100 mijë dollarë përdorët si dorezë dere |FOTO

“Guri i përdorur si një dorezë dere për më shumë se 30 vjet është në fakt një meteor, vlera e të cilit arrin 100 mijë dollarë”, tha Mona Sirbescu, një profesor i gjeologjisë në Universitetin e Michigan.


“Kjo është kopja më e vlefshme që unë kam pasur ndonjëherë në jetën time, financiarisht dhe shkencërisht”, u tha gazetarëve dhe theksoi se që nga fillimi e dinte se ajo ishte një gur i veçantë.

Kjo copë peshon 10 kilogramë, ndërsa në Universitet e ka sjellë një burrë që dëshironte të mbetet anonim, transmeton gazetametro.net.

Ai i tha profesorit se ai mori gurin në vitin 1988 kur bleu një fermë në Edinburg, Michigan.

Pronari i mëparshëm i tha atij se ai dhe babai i tij kishin parë një meteor që binte në fermën e tij në fillim të 30-të të shekullit të kaluar./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 20/02/2019 | 23:35
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë