Loading…

Një poemë e Anna Frank u shit për 140.000€

  • 24/11/2016 | 08:52

Një poemë e Anna Frank u shit për 140.000€

Një poemë e shkruar nga Anna Frank bashkë më nënshkrimin e saj në fund, të mërkurën në ankand u shit për 140.000€ (148,620 $).

Kjo poemë ishte e dedikuar për shoqen e saj të fëmijërisë Christiane van Maarsen, letër kjo që fillon me “E dashur Cri-Cri”.

This photo taken on November 21, 2016 at the Bubb Kuyper auction house in Haarlem shows a rare handwritten poem by Anne Frank, penned shortly before she went into hiding from the Nazis, addressed to "Cri-Cri" or Christiane van Maarsen, signed by the Jewish teenager and dated March 28, 1942. An "extremely rare" handwritten poem by Anne Frank, penned shortly before she went into hiding from the Nazis, is to be auctioned on November 23 and could fetch up to 50,000 euros ($55,000), the auctioneers said. The poem was written in the friendship book of the older sister of Anne's best friend, and is signed by the Jewish teenager and dated March 28, 1942, auctioneers Bubb Kuyper said. / AFP / Maude BRULARD (Photo credit should read MAUDE BRULARD/AFP/Getty Images)

Motra e Christiane van Maarsen është ajo e cila e ka shitur këtë poemë të Anna Frank-ut, ndërsa  identiteti i blerësit është i panjohur.

Zëdhënësja e “Anne Frank Foundation” Maatje Mostart e ka verifikuar vërtetësinë e poemës dhe tregoi se nuk ka dyshim se është nga vetë dora e Frank-ut.

This photo taken on November 21, 2016 at the Bubb Kuyper auction house in Haarlem shows a rare handwritten poem by Anne Frank, penned shortly before she went into hiding from the Nazis, addressed to "Cri-Cri" or Christiane van Maarsen, signed by the Jewish teenager and dated March 28, 1942. An "extremely rare" handwritten poem by Anne Frank, penned shortly before she went into hiding from the Nazis, is to be auctioned on November 23 and could fetch up to 50,000 euros ($55,000), the auctioneers said. The poem was written in the friendship book of the older sister of Anne's best friend, and is signed by the Jewish teenager and dated March 28, 1942, auctioneers Bubb Kuyper said. / AFP / Maude BRULARD (Photo credit should read MAUDE BRULARD/AFP/Getty Images)

Anna Frank është e njohur për ditarin e saj të konkretizuar  për kohën kur jetonte si një e fshehur gjermane  e lindur nga një hebre në Amsterdam gjatë Luftës II-të Botërore.

Frank dhe familja e saj u kapën në fund të luftës. Ajo vdiq kur ishte vetëm 15 vjeç në kampin e qëndrimit Bergen-Belsen nazist, pak para se të çliroheshin nga forcat aleate, transmeton, gazetametro.net

Dr. Otto Frank holds the Golden Pan award, given for the sale of one million copies of the famous paperback, ?The Diary of Anne Frank?. The story of the Jewish family who went into hiding in 1942 in Amsterdam, where they remained undiscovered for two years. After discovery and eventual death, the diary was returned to Dr. Frank, the families only survivor. The award was made in London on June 14, 1971 at the Waldorf Hotel. (AP Photo/Dave Caulkin)

Babai i Anne, Otto Frank, i mbijetoi luftës dhe botoi ditarin e saj. Kjo poemë është njëra nga  disa artikuj të shkruar me dorë nga vetë Anna Frank. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë