Loading…

Një problem që na bën të humbasim mbi 500 orë gjumë në vit

  • 02/11/2021 | 00:07

Një problem që na bën të humbasim mbi 500 orë gjumë në vit

Gërhitja është një nga shkaktarët kryesorë për mungesën e gjumit.


Një e katërta e të anketuarve mbajnë zgjuar partnerin e tyre dhe një e treta flenë në një dhomë tjetër.

Një i rritur tipik humbet më shumë se 500 orë gjumë në vit për shkak të zhurmës, që është e barabartë me pothuajse 63 net tetë orësh, zbuloi një studim i kryer me 2000 të rritur britanikë. Nëntë në dhjetë persona nuk mund të bien në gjumë, ndaj kalojnë një orë e 22 minuta të shtrirë zgjuar çdo natë.

Përveç gërhitjes, njerëzit ankohen edhe për zhurmat e shkaktuara nga era dhe shiu, lehja e qenve dhe aktivizimi i alarmit të makinës. Rreth 22 për qind madje u zgjuan duke shpëlarë tualetet e njërit prej fqinjëve.

Mjekia Eli Cannon, e cila autorizoi studimin, tha se gjumi i mjaftueshëm është i rëndësishëm për shëndetin mendor dhe fizik.

“Nëse nuk flemë mjaftueshëm, mund të jemi në humor të keq dhe të kemi më pak energji, por gjithashtu jemi më të ndjeshëm ndaj zhvillimit të diabetit, presionit të lartë të gjakut dhe sëmundjeve të zemrës”, tha ajo.

Studimi tregoi gjithashtu se ata që zgjohen nga zhurma shpenzojnë mesatarisht 20 minuta duke u përpjekur të bien përsëri në gjumë. Për shkak të kësaj, ata ndihen të lodhur dhe kanë përqendrim të dobët.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë