Loading…

Një tërmet i fuqishëm tronditi Turqinë perëndimore, raportohet për disa të lënduar

  • 23/11/2022 | 09:08

Një tërmet i fuqishëm tronditi Turqinë perëndimore, raportohet për disa të lënduar

Një tërmet me magnitudë 6.0 ka goditur një zonë të Turqisë perëndimore pranë qytetit të Duzce, rreth 210 km (130 milje) në lindje të qytetit më të madh të Turqisë, Stambollit.


Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, lëkundjet ishin mjaft të forta për t’u ndjerë në Stamboll dhe kryeqytetin Ankara.

Të paktën 35 persona u lënduan, thonë zyrtarët.

Përllogaritjet e thellësisë së tërmetit variojnë nga 2 km në 10 km.

Ka raportime për ndërprerje të energjisë në rajon, si dhe disa banorë që hidheshin nga ballkonet.

Ndërkohë raportohet se një tjetër tërmet 4.7 u raportua rreth 20 minuta pas të parës.

Ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu tha se nuk kishte asnjë informacion për humbje jete.

Por më vonë agjencia turke e fatkeqësive tha se 32 ishin plagosur në Duzce, një në Stamboll, një në Zonguldak në bregun e Detit të Zi dhe një në Bolu, në juglindje.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë