Loading…

Një ushqim që nuk e keni menduar fare ndihmon shumë në uljen e presionit të gjakut

  • 23/10/2021 | 17:05

Një ushqim që nuk e keni menduar fare ndihmon shumë në uljen e presionit të gjakut

Të gjithë e adhurojnë atë, por ndihmon edhe te disa probleme tjera serioze


Nëse nuk keni nevojë për terapi dhe vuani nga hipertensioni, zbuloni se cilat ushqime ulin presionin e gjakut.

Presioni i lartë i gjakut është një nga gjendjet më të rrezikshme që mund të kenë pasoja fatale, nëse nuk trajtohet në kohë – rrit rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru, transmeton Telegrafi.

Në një mori ilaçesh shtëpiake që mund të merren, ka disa ushqime që mund t’ju ndihmojnë në këtë problem.

Njëra prej tyre është një meze e lehtë që të gjithë e adhurojnë, për të cilën ata më së paku presin të ndihmojë në problemet e presionit të lartë të gjakut.

Bëhet fjalë për fëstëkët.

jo frutë arrore mund të bëjë një ndryshim të madh kur luftoni me nivelin e lartë të presionit të gjakut.

Shkencëtarët kanë kryer një studim që tregoi se fëstëkët kanë një efekt të dobishëm në humbjen e peshës, uljen e presionit të gjakut, nivelet e kolesterinës dhe përmirësimin e gjendjes së enëve të gjakut.

Ndryshe nga frutat e tjera arrore, fëstëkët përmbajnë më pak kalori dhe janë të pasur me proteina që nxisin ngopjen.

Një përmbledhje e 21 studimeve tregoi se konsumimi i fëstëkut ul presionin sistolik të gjakut me 1.82 njësi dhe presionin diastolik të gjakut me 0.8. Por kujdes! Kjo vlen vetëm për fëstëkët e pakripur.
Shumë kripë në dietë mund të jetë kundërproduktive.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë