Loading…

Njerëzit po kuptojnë pse kapakët e stilolapsave kanë vrimë në majë

  • 01/10/2022 | 20:10

Njerëzit po kuptojnë pse kapakët e stilolapsave kanë vrimë në majë

Një nga misteret më të mëdha të disa dekadave duket se po merr më në fund zgjidhje dhe është fakti se përse disa nga stilolapsat më të preferuar në dekada i kanë kapakët e tyre me vrime “ajrosjeje” në majë.


Çështja ka vënë në dilemë njerëzit prej kohësh edhe pse në fakt shpjegimi i saj është shumë i thjeshtë.

Disa njerëz besojnë se ka të bëjë me rrjedhjen e bojës së stilolapsit, por arsyeja është pak më e rëndësishme.

Sipas komapnisë Bic, vrima është në fakt një aspekt sigurie shëndetësore.

Ata shpjegojnë në faqen e tyre të internetit: “Arsyeja që stilolapsat BIC® kanë një vrimë në majë të kapakut është që të mos bllokojë frymëmarrjen nëse dikush e gëlltit padashje.”

“Kjo duket se përputhet me standardet ndërkombëtare të sigurisë përveç rasteve kur kapaku konsiderohet shumë i madh për të qenë një rrezik mbytjeje”, thuhej në një shpjegim në faqen e internetit të perdoruesit Zack, i cili shtonte: “Duket se është vetëm një hapësirë ajrimi nëse kapaku ngec në fytin e dikujt”.

Shumë përdorues e vlerësonin shpjegimin ndërsa të tjerë konsideronin të pavend.

Një prej tyre shkruante disi me dyshim: “Nuk e kisha ditur, falemnderit.”

Një tjetër u përgjigj: “Kjo është e vjetër, ne e dimë të gjithë këtë tani”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë