Loading…

Njeriu që harroi fjalëkalimin, në prag të humbjes së 300 miliona pasuri tek Bitcoin

  • 19/01/2021 | 17:20

Njeriu që harroi fjalëkalimin, në prag të humbjes së 300 miliona pasuri tek Bitcoin

Një programues kompjuteri në San Francisco ka vetëm edhe dy përpjekje për fjalëkalim nëse dëshiron të zhbllokojë një portofol Bitcoin me vlerë më shumë se 300 milion dollarë, transmeton Gazeta Metro.


Nëse Stefan Thomas dështon dhe djeg dy mundësit nga 10 përpjekjet e tij të fundit, ai do të humbasë 7002 Bitcoin, aktualisht me vlerë prej $ 303 milion. Fjalëkalimi i harruar që po e mban zgjuar Thomas natën do ta linte të zhbllokonte një hard disk të vogël, të njohur si IronKey.

IronKey përmban çelësat kritikë privatë për portofolin dixhital të Z. Thomas, ku është mbyllur fati i Bitcoin. Nëse Z. Thomas bën 10 përpjekje të dështuara për fjalëkalimin IronKey, hard drive do të kapë dhe kriptojë gjithçka.

Sipas The New York Times, Z. Thomas humbi copën e letrës ku shkruajti fjalëkalimin IronKey. ‘Unë thjesht do të shtrihesha në shtrat dhe do ta mendoja atë’, tha Thomas për The Times. ‘Atëherë unë  shkoja te kompjuteri me ndonjë strategji të re, por nuk funksiononte, dhe isha përsëri i dëshpëruar’ ishte shprehur Stefan Thomas.

Edhe me rëniet gjatë fundjavës dhe të hënën, Bitcoin është ende më shumë se 10 përqind tashmë në 2021 dhe është rritur rreth 300 përqind në 12 muajt e fundit.//gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë