Loading…

Njerzit që pëlqejnë muzikën elektro kanë moszhvillim të trurit

  • 20/11/2016 | 09:33

Njerzit që pëlqejnë muzikën elektro kanë moszhvillim të trurit

Shkencëtarët në Amerikë kanë arritur që të zbulojnë se njerëzit të cilët janë adhurues të muzikës EDM, apo siç njihet muzika elektro, është shkaktari kryesorë në trurin e tyre që ata të jenë 70% më të vonuar se njerëzit e tjerë.

Pas 18 muajve hulumtim, të cilat kanë përfshirë marrjen e mostrave të gjakut nga njerëzit të cilët identifikohen si adhurues të EDM, gjenetistët ishin në gjendje të zbulojnë një gjen i cili shkakton këtë abnormalitet në trurin e këtyre njerëzve, transmeton gazetametro.net.

“ Shumë njerëz janë të prekur nga EDM” shpjegoi shkencëtari Tim Jordan, ai tha se “ Ajo që kemi dashur të bëjmë me hulumtimin tonë ishte që të zbulojme se a ka ndonjë shkaktarë të këtij gjeni si dhe si t’a parandalojmë atë”.

Ndër të tjera, Jordan shtoi se ky gjen i qajtuar Dej Mg2op 100, thuhet të jetë më i përhapur tek vajzat adoleshente, si dhe tek njerëzit e dëshpëruar që duan t’i përkasin një grupi pavarësisht se sa i pakuptimtë dhe hipokrit është. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë