Loading…

Njihuni me ‘bishën’ fluturuese amerikane (Foto)

  • 16/01/2017 | 12:36

Njihuni me ‘bishën’ fluturuese amerikane (Foto)

Ky mund të konsiderohet edhe si avioni më i frikshëm transportues ushtarak i Forcave Ajrore amerikane, me një gjatësi prej 91 metrash dhe lartësi afro 19 metrash në bishtin e tij.


Bëhet fjalë për “Lockheed Martin’s C-5 Galaxy”, me një depo fluturuese prej 36 metrash të gjatë dhe 5 metra të gjerë, që mund të mbajë njësite ushtarake të gatshme për luftim, apo të ofrojë furnizimet e nevojshme kudo në botë.

“C-5 Galaxy” ka një kapacitet prej 142 tonësh, aq sa është ekuivalenti i mbajtjes së dy tankeve “M1A1 Abrams”, 6 autobusë, apo 25.8 milionë topa ping pongu. /gazetametro.net

Më poshtë mund ti shikoni pamjet për t’u njohur më mirë me këtë avion ‘monstër’ të Forcave Ajrore amerikane:

lockheed_c_5_galaxy_l2

 

1153

 

1484338771_chinook-helicopters-fit-with-ease1484340700

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë