Loading…

Njihuni me djalin e Bekim Fehmiut, Uliksin

  • 03/07/2020 | 21:34

Njihuni me djalin e Bekim Fehmiut, Uliksin

Uliks Fehmiu, i biri i aktorit të madh Bekim Fehmiut është aktor gjithashtu, shkruan Gazeta Metro.


Fehmiu ka studiuar në Fakultetin e Arteve Dramatike në Beograd. Ai është fitues i çmimit “Perandori Kostandin” në Nish, dhe “Zemra e Sarajevës” në festivalin në Sarajevë për rolin e saj në Ustanicka ulica si aktori më i mirë

Uliks Fehmiu ka lindur në Beograd më 3 korrik të vitit 1968.

Bekimi ishte i martuar me një  aktore serbe Branka Petic, me të cilën ka dy djemë Uliksin dhe Hedonin.

Bekim Fehmiu ishte një aktor shqiptar, nga Kosova, i cili ka lindur në Sarajevë, por që një kohë të gjatë ka jetuar në Beograd, ku edhe ka vdekur në vitin 2010.

Babai i Bekim Fehmiut ishte nga Gjakova, Ibrahim Fehmiu, ishte patriot i shquar, njëri ndër mësuesit e gjeneratës së parë në Kosovë dhe propagandues i madh i arsimit në gjuhën shqipe./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: in[email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë