Loading…

Njihuni me Jimmy Wales themeluesin e Wikipedia: Personi që ‘shpëtoi’ shumë studentë

  • 26/09/2020 | 15:40

Njihuni me Jimmy Wales themeluesin e Wikipedia: Personi që ‘shpëtoi’ shumë studentë

Jimmy Wales është sipërmarrësi amerikan në internet, që ka themeluar faqen e internetit ‘Wikipedia’. Kjo faqe ju ka ndihmuar shumë njerëzve për t’i zgjidhur problemet, e më së shumti i ka ndihmuar studentët për mësime, shkruan Gazeta Metro. 


Jimmy Wales ka lindur më 7 gusht 1966 dhe është një sipërmarrës Ameriko-Britanik në Internet. Ai është bashkëthemelues i enciklopedisë online jofitimprurëse Wikipedia dhe ndërmarrjes fitimprurëse të faqes së internetit Wikia.

Wales lindi në Huntsville, Alabama, ku ndoqi shkollën Randolph, një shkollë përgatitore universitare.  Ai mori diploma bachelor dhe master në financa përkatësisht nga Universiteti Auburn dhe Universiteti i Alabama. Në shkollën pasuniversitare, Wales dha mësim në dy universitete.

Në vitin 1996, ai dhe dy partnerë themeluan Bomis, një portal në internet që ka materiale argëtimi dhe përmbajtje për të rritur. Bomis siguroi fondin që të themelohet enciklopedia falas të shqyrtuar nga kolegët Nupedia dhe pasardhësin e saj Wikipedia.

Më 15 janar 2001, me Larry Sanger dhe të tjerët, Wales nisi Wikipedia, një enciklopedi falas me përmbajtje të hapur që gëzonte rritje të shpejtë dhe popullaritet. Ndërsa profili publik i Wikipedia-së u rrit, ai u bë promovuesi dhe zëdhënësi i tij. Megjithëse është vlerësuar historikisht si bashkëthemelues, ai e ka kundërshtuar këtë, duke e shpallur veten themeluesin e vetëm.

Wikipedia sot përdoret shumë nga të gjithë njerëzit në botë, për të marrë informacione të ndryshme. Kjo uebfaqe përdoret edhe nga studentët të cilët kërkojnë zgjidhje për problemet e tyre në mësime. /gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë