Loading…
Njihuni me origamin robot që mund të performojë operacione mjekësore brenda trupit të njeriut
  • 31/10/2018 | 12:01

Njihuni me origamin robot që mund të performojë operacione mjekësore brenda trupit të njeriut

Ky është një origami robot që mbështillet.


Ky është një origami robot që mbështillet dhe që mund të përformojë operacione mjekësore brenda trupit të njeriut, transmeton gazetametro.net

Roboti mund të largojë objekte të huaja, mund të mbyllë plagë ose mund të dërgojë ilaçe në lokacione të caktuara.

Funksionon duke u mbështjellur dhe duke u gëlltitur në një kapsulë.

This origami robot can perform medical operations inside humans

This origami robot can perform medical operations inside humans

Posted by The Independent on Tuesday, 30 October 2018

Roboti është bërë që të mbështillet, udhëtojë dhe degradohet. Për ta mbajtur, është zhvilluar një egzoskelet që është ndërtuar nga zorra e tharë e derrit.

Roboti është testuar sa mirë mund të largojë bateritë. Eshtë llogaritur se 3.500 butona të baterisë gëlltiten çdo vit.

Në momentin që gjendet në stomak, roboti mund të ngjitet për baterinë, mund të ngris baterinë nga stomaku dhe duke eliminuar nga sistemi tretës. /gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 25/04/2019 | 23:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë