Loading…

Njofton Kurti: Hyn në fuqi Rregullorja e re e Kuvendit

  • 09/08/2022 | 16:01

Njofton Kurti: Hyn në fuqi Rregullorja e re e Kuvendit

Albin Kurti, kryeministër i Kosovës, ka thënë të martën se “Kuvendi i Kosovës e ka kaluar testin e demokracisë”, kjo pasi më 28 korrik e ka votuar rregulloren e Kuvendit – sot është publikuar në gazetën zyrtare.


“Miratimi i Rregullores vjen pas një përpjekje të gjatë të Kuvendit të Kosovës për të rishikuar rregullat e funksionimit të institucionit më të lartë”, ka shkruar Kurti.

“Procesi i rishikimit të Rregullores kishte filluar në vitin 2012 dhe kishte vazhduar në secilën legjislaturë, me qëllim të adresimit të problemeve të identifikuara që nuk funksiononin, por që pavarësisht nevojës e përpjekjeve, miratimi i saj nuk kishte ndodhur.

Ai ka shtuar se ka qenë sfidë politike për Kuvendin miratimin e rregullores, pasi nevojiten 2/3 e votave të deputetëve.

“Rregullorja e Kuvendit hyn në kategorinë e akteve më të rëndësishme të shtetit që miratohen nga Kuvendi, siç janë Kushtetuta dhe marrëveshjet ndërkombëtare”, ka deklaruar ndër tjerash Kurti.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë