Loading…

Nuk do ta besoni, por kjo pije ndikon keq te dhëmbët tuaja

  • 29/05/2022 | 08:26

Nuk do ta besoni, por kjo pije ndikon keq te dhëmbët tuaja

Ngjyra e dhëmbëve, siç e dinë të gjithë, ndikohet nga faktorë të ndryshëm, si kafeja, vera e kuqe dhe duhani. Këto janë arsyet më të njohura që “ndotin” dhëmbët, duke lënë një ngjyrë të shëmtuar dhe më të errët me kalimin e kohës. Megjithatë, ka disa shkaqe të tjera, të cilat mund të mos i dini.


Disa situata mund të jenë përgjegjëse për konsumimin e smaltit të dhëmbëve dhe buzëqeshja juaj mund të mos jetë aq e ndritshme sa do të dëshironit. Një shembull tipik është një pije. Nuk është gjë tjetër veçse limonada.

Kjo pije mund të gërryejë smaltin e dhëmbëve për shkak të kombinimit të acidit citrik dhe sheqerit. Pra, kur smalti konsumohet, shfaqet shtresa tjetër, e cila është dentina dhe ka një ngjyrë të verdhë.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë