Loading…

“Nuk është lehtë të godasësh një president”: Entuziasti i arteve marciale të Mesjetës, del sot në gjyq 

  • 10/06/2021 | 12:42

“Nuk është lehtë të godasësh një president”: Entuziasti i arteve marciale të Mesjetës, del sot në gjyq 

Damien Tarel, entuziasti i arteve marciale të Mesjetës, i cili e goditi me shuplakë të martën presidentin francez, Emmanuel Macron, do të dalë të enjten para gjyqit në një procedurë të përshpejtuar.


Tarel ka pranuar se e ka goditur presidentin përderisa ky i fundit po zhvillonte një vizitë në një kolegj për trajnime profesionale, por hetuesve u ka thënë se goditja nuk ka qenë e paramenduar, njoftoi prokurori Alex Perrin.

Burri i papunë, 28 vjeç, tha gjatë marrjes në pyetje se ka qenë i afërt me lëvizjen anti-qeveritare të jelekverdhëve dhe se ka pasur qëndrime politike të së djathtës ekstreme, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

“Ai pohoi se ka vepruar nga impulsi dhe pa menduar për ta shfaqur pakënaqësinë e tij”, thuhet në deklaratën e prokurorit Perrin, të publikuar në orët e vona të së mërkurës.

Incidenti mori vëmendje të madhe në Francë dhe jashtë saj. Sidoqoftë, vetë presidenti Macron e cilësoi rasti si incident të izoluar dhe tha se dhuna e urrejtja janë kërcënim për demokracinë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë