Loading…

Nuk i doli ende inati me BBC, Princi William ka një arsye të fortë

  • 01/12/2021 | 14:07

Nuk i doli ende inati me BBC, Princi William ka një arsye të fortë

Princi William është mjaft i irrituar që BBC-ja ka ndihmuar Netflix-in të ‘komercializojë’ intervistën Panorama të nënës së tij të ndjerë, Princeshë Diana, për serialin The Crown. Duka i Kembrixhit kuptohet se është i zhgënjyer që transmetuesit ende po fitojnë para nga biseda e saj me Martin Bashir në BBC në vitin 1995.


Producentët u panë jashtë zyrave të BBC-së në New Broadcasting House në Londër duke filmuar një skenë që portretizonte ngjarjet që pasuan intervistën. Aktori Richard Cordery, duke luajtur Marma Hussey, në atë kohë kryetar i bordit të guvernatorëve të BBC – u pa duke zbritur nga një makinë dhe duke hyrë në ndërtesë.

Skena thuhet të jetë rikrijuar kur Lord Hussey mbërriti mes dështimit nga programi në të cilin Diana tha: “Ishim tre prej nesh në këtë martesë”.

MailOnline shkruan se xhirimet konsistonin në një pamje të vetme të tij duke hyrë në ndërtesë dhe më pas përsëri jashtë – por asgjë më tej brenda.

Xhirimet u zhvilluan gjashtë muaj pasi një raport nga Lord Dyson arriti në përfundimin se BBC mbuloi ‘sjelljen mashtruese’ të përdorur nga Bashir për të siguruar intervistën. BBC dhe Bashir të dy kërkuan falje dhe BBC u shkroi princave William dhe Harry. Raporti çoi në një thirrje nga William që intervista të mos transmetohej më.

Kensington Palace nuk pranoi të komentojë, por William besohet se i qëndron deklaratës së tij të mëparshme pas raportit të Dyson, kur tha:

“Kam pikëpamjen time të vendosur që ky program nuk ka legjitimitet dhe nuk duhet të transmetohet më kurrë”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë