Loading…

Nuk ka ligj që ndalon bartjen e mbulesës në institucionet publike

  • 17/11/2016 | 08:41

Nuk ka ligj që ndalon bartjen e mbulesës në institucionet publike

Në Kosovë vetëm disa komuna kanë normativë për veshjen e mësimdhënësve. Mungesa e një kodi etik dhe rregulli për veshje të mësimdhënësve ka bërë që një mësimdhënëse të dalë para nxënësve me shami duke shkaktuar kështu reagimin e prindërve.

Kërkesa për largimin e mësimdhënëses e cila bart shami në shkollën fillore “Visar Krasniqi”, në Drenoc të Malishevës, ka rikthyer debatin nëse duhet lejuar apo jo shaminë në institucionet shkollore.

Sociologët kosovarë konsiderojnë se bartja e mbulesës nëpër shkolla është një dukuri shqetësuese, pasi Kosova është shtet demokratik, laik e jo shtet fetar.

Por për përfaqësuesit e Këshillit për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut një kërkesë e tillë është krejtësisht e pabazë dhe në kundërshtim me të drejtat e njeriut.

Kjo pasi që, sipas tyre, nuk ka asnjë ligj në Kosovë i cili e ndalon bartjen e mbulesës në institucionet publike. Ndërkaq, në Komunën e Malishevës kanë thënë se arsimtarja në fjalë është pranuar me procedurë krejtësisht të rregullt pasi i ka plotësuar të gjitha kriteret për punë.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë