Loading…

Nuk ka qetësi nga virusi: Situata shqetësuese në Britani, 49 mijë raste të reja brenda një dite

  • 20/10/2021 | 10:46

Nuk ka qetësi nga virusi: Situata shqetësuese në Britani, 49 mijë raste të reja brenda një dite

Shifrat e rasteve të reja me COVID në vendin në Britaninë e Madhe janë shqetësuese. Një ditë më parë u shënua një rekord i ri infektimesh me mbi 49 mijë raste ditore, shifra më e lartë që prej korrikut kur u shënua kulmi i infektimeve nga Delta me mbi 54 mijë raste.


Shifrat e rasteve të reja me COVID në vendin në Britaninë e Madhe janë shqetësuese. Një ditë më parë u shënua një rekord i ri infektimesh me mbi 49 mijë raste ditore, shifra më e lartë që prej korrikut kur u shënua kulmi i infektimeve nga Delta me mbi 54 mijë raste.

Ndërkohë që numri i viktimave me koronavirus në Britani të Madhe është rritur në shkallën më të lartë prej muajit mars.

Autoriteti i Statistikave në këtë shtet ka raportuar se 223 persona kanë vdekur brenda 28 ditëve. Kjo ka qenë shifra më e lartë e viktimave brenda një dite, prej 9 marsit, kur janë regjistruar 231 viktima.

Shifra totale e viktimave në Britani ka shkuar në 138,852. Deri më tani, Qeveria britanike ka diskutuar pak për mundësinë e kthimit të masave kufizuese.

Në Britani masat si vendosja e detyrueshme e maskës në ambiente të brendshme, kërkesa për vaksinim, apo test negativ në koronavirus, janë shfuqizuar në muajin korrik.

Deri më tani, 79 për qind e popullatës prej 12 vjeç e tutje, janë imunizuar plotësisht kundër koronavirusit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë