Loading…
Nuk mund të qëndrojë indiferente ndaj padrejtësisë: Premiera e dokumentarit të artistes së njohur nga Kosova
  • 08/03/2019 | 14:59

Nuk mund të qëndrojë indiferente ndaj padrejtësisë: Premiera e dokumentarit të artistes së njohur nga Kosova

Artistja e njohur që vjen nga Kosova, ka vendosur ta rikrijojë instalacionin e njohur “Thinking of You”, i cili para disa vitesh kishte marrë vëmendjen, në Stadiumin e qytetit në Prishtinë, transmeton Gazeta Metro.


‘Nuk mund të qëndrojë indiferente ndaj padrejtësisë’.

Artistja Alketa Xhafa – Mripa shkoi në Londër si një refugjate gjatë luftës në Kosovë. Ajo, nëpërmjet artit të saj përpiqet të nxjerr në pahë qëndrimet e ndryshuara ndaj refugjatëve, migracionit si dhe synon të shpojë heshtjen për përdhunimet në periudhën e e luftës.

Xhafa synon të ngrisë zërin për ndalimin e dhunës seksuale në botë, e cila ndodhë në kohë luftërash por edhe në mjedise ku ka ende mentalitet më primitive.

“Al Jezeera” e ka shpallur Alketa Xhafa – Mripa si Arstisja e Ditës Ndërkombëtare të Gruas.

Për më shumë shikojeni VIDEO’n mëposhtë:

AJShorts: Kosovo's Refugee Artist

"I cannot stay indifferent to injustice" Kosovan artist Alketa Xhafa Mripa came to London as a refugee during the Kosovo war. Through her artwork, she’s trying to highlight the changing attitudes towards refugees, migration and aims to pierce the silence surrounding wartime rape.Watch her story here.

Posted by Al Jazeera English on Friday, 8 March 2019

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë