Loading…

‘Nusja Kosovare’ tashmë një filtër Instagrami

  • 20/02/2020 | 22:28

‘Nusja Kosovare’ tashmë një filtër Instagrami

 Ky po që është një filtër Instagrami pas të cilit duhet të obsesionohemi të gjithë.


Fotografia e famshme e “Nuses Kosovare”, që shfaqë traditën mbi një mijëvjeçare të Lubinjës së Zhupës së Prizrenit, e shpallur si ‘fotografia e ditës’ në 2013-tën në National Geographic, është shndërruar në filtër të Instagramit.

Fotografia “Nusja” nga Kosova – e realizuar nga Nita Zeqiri – ishte zgjedhur Foto e Ditës nga revista prestigjioze “National Geographic”.

Imazhi paraqet një traditë të vjetër mbi një mijëvjeçare që është përcjellur brez pas brezi deri në ditët e sotme.

Fytyra e nuses pikturohet në shumë shtresa të bukura të ngjyrës që simbolizojnë gjëra të caktuara.

Tre rrethet e arta që simbolizojnë ciklet e jetës. Rrethet e brendshme të kuqe janë simbole të pjellorisë dhe e gjithë fytyra është e mbuluar me pika të kuqe dhe të kaltra, që përçojnë dëshirën dhe urimin për nusen e re që të ketë familje të shëndetshme dhe të lumtur.

Filtri u krijua nga agjensioni Hallakate që është agjensioni i parë i mediave sociale në Kosovë.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë