Loading…

Nxënësit e Kosovës do të testohen online, por s’mësojnë për përdorimin e kompjuterit

  • 01/04/2023 | 23:18

Nxënësit e Kosovës do të testohen online, por s’mësojnë për përdorimin e kompjuterit

Përgatitjet për një test të paralajmëruar i kanë filluar një muaj para.


Kështu mësuesja e shkollës “Pavarësia” në kryeqytet, po u tregon nxënësve të klasës së katërt për testin TIMSS.

Përmes tij testohen njohuritë e fëmijëve në arsimin fillor në lëndën e matematikës dhe ato të shkencave natyrore.

Këtë vit, TIMSS do të zhvillohet në mënyrë elektronike.

Pavarësisht kësaj, fëmijët në Kosovë, kanë një mangësi.

Ata nuk kanë lëndë në të cilën mësojnë përdorimin e pajisjeve të teknologjisë.

Krasniqi e konsideron pabarazi mënyrën elektronike të mbajtjes së testit, duke u bazuar në njohuritë që kanë nxënësit nëpër botë.

Një mendim ndryshe nga mësuesja, e ka nxënësja e klasës së katërt në shkollën “Pavarësia”, Adena Hoxha.

Mirëpo, jo secili shok e shoqe e saj, ra dakord me atë mendim.
Nga shkolla tregojnë se si po shkon i gjithë procesi.

E çfarë mendimi kanë prindërit në lidhje me teste të tilla ndërkombëtare?
Se sa shkolla janë përzgjedhur të jenë pjesë e testit TIMSS, tregojnë nga ministria e Arsimit në Kosovë.

Pavarësisht vështirësive teknike që kalojnë nxënësit nëpër shkollat e Kosovës, Ben Sejdiu ka një mesazh.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë