Loading…

OBSH e Trump vazhdojnë me luftë fjalësh: Organizata thotë se virusi nuk duhet të politizohet

  • 09/04/2020 | 19:16

OBSH e Trump vazhdojnë me luftë fjalësh: Organizata thotë se virusi nuk duhet të politizohet

Lufta e fjalëve midis Donald Trump dhe OBSH’së kanë vazhduar, pasi kreu i kësaj organizate kundërshtoi kritikat  e Presidentin amerikan për trajtimin e koronavirusit nga kjo organizatë, transmeton Gazeta Metro.


Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus gjithashtu bëri thirrje për ndalimin e politizimit të pandemisë dhe i bëri thirrje Kinës dhe Sh.B.A që të tregojnë “udhëheqjen e ndershme”.

Në një konferencë për shtyp në Gjenevë, Zvicër, Drejtori i Përgjithshëm tha: “Ju lutemi mos politizoni këtë virus. Ai shfrytëzon ndryshimet që keni në nivelin kombëtar. Nëse doni të shfrytëzoheni dhe nëse doni të keni shumë më shumë viktima, atëherë bëjeni këtë.’’

Kritikët ndaj OBSH’së thanë se kjo organizatë kishte shumë besim në qeverinë kineze, e cila fillimisht u përpoq të fsheh shpërthimin në Ëuhan. Të tjerët kanë fajësuar Dr Tedros dhe organizatën e tij për lëvizjen shumë të ngadaltë për të shpallur një emergjencë globale shëndetësore.

Të martën, presidenti amerikan rifilloi sulmin e tij ndaj OBSH, duke thënë se ajo kishte “gabuar për shumë gjëra” dhe kërcënoi të ndalonte fondet e qeverisë amerikane për të. Ai tha: “Ne do ta hetojmë atë, do ta shohim atë. Por, ne do të shohim fundin e fondeve, po, sepse ju e dini se çfarë, ata e quajtën atë të gabuar, dhe nëse shikoni përsëri me kalimin e viteve, gjithçka duket të jetë shumë e njëanshme drejt Kinës. Nuk është e drejtë.”

Si përgjigje, Dr Tedros tha se organizata e tij kishte qenë gjithmonë transparente në lidhje me informacionin që kishte, si dhe duke bërë gjithçka që mundet për të ndaluar ngjitjen.

Ai u tha gazetarëve: “Ne e kemi mbajtur botën të informuar në lidhje me të dhënat, informacionin dhe provat e fundit.

“Ne thamë se kemi bërë gjithçka që mundemi, por do të vazhdojmë të bëjmë gjithçka – ditë e natë – ashtu siç kemi bërë për të shpëtuar jetë. Ne nuk duam të humbim kohë.”

Drejtori i Përgjithshëm shtoi se ai priste që SH.B.A. të vazhdojë të financojë organizatën e tij, pavarësisht se Sekretari i Shtetit amerikan përsëriti të mërkurën se SHBA po rivlerësonin situatën. Mike Pompeo u tha gazetarëve se çdo organizatë ndërkombëtare që përdor paratë e taksapaguesve amerikanë duhej për të realizuar qëllimet e tyre.

SH.B.A. është dhuruesi më i madh në buxhetin e OBSH-së dhe kontriboi mbi 400 milion dollarë në vitin 2019. Presidenti amerikan menjëherë u tërhoq me vërejtjet e Dr Tedros në një tjetër konferencë shtypi të Mërkurën. Trump sulmoi edhe një herë ËHO për orientimin dhe paragjykimin e saj të perceptuar nga Kina.

Ai tha: “Nuk besoj se ai po flet për politikën kur shikon marrëdhëniet që ata kanë me Kinën. Pra, Kina harxhon 42 milion, kemi shpenzuar 450 milion dhe gjithçka duket se është mënyra e Kinës. “Kjo nuk është e drejtë, nuk është e drejtë për ne dhe sinqerisht nuk është e drejtë për botën.”

Presidenti amerikan shtoi se do të kishte më pak vdekje, nëse OBSH do të kishte bërë një analizë të saktë të pandemisë.

“Unë mendoj se kur thoni më shumë qese trupi, unë mendoj se ne do të kishim bërë, dhe ai do të kishte shërbyer shumë më mirë njerëzve që ai do të shërbente nëse ata do të japin një analizë të saktë,” tha ai./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë