Loading…

OBSH: Izolimi nuk është i mjaftueshëm, gjeni rastet me koronavirus, testoni, trajtoni

  • 26/03/2020 | 20:29

OBSH: Izolimi nuk është i mjaftueshëm, gjeni rastet me koronavirus, testoni, trajtoni

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se bllokimet, që po zbatohen nga disa vende për të luftuar COVID-19, nuk do të jenë të mjaftueshme për të zhdukur virusin nga bota, transmeton Gazeta Metro.


“Për të ngadalësuar përhapjen e COVID-19, shumë vende prezantuan masa” bllokimi “. Por vetë, këto masa nuk do të shuajnë epidemitë. Ne u bëjmë thirrje të gjitha vendeve që të përdorin këtë herë për të sulmuar koronavirusin’’, tha Ghebreyesus në një konferencë të përditshme.

“Kërkimi i njerëzve që të qëndrojnë në shtëpi dhe të mbyllin lëvizjen e popullatës është duke blerë kohë dhe duke zvogëluar presionin ndaj sistemeve shëndetësore. Por, vetë, këto masa nuk do të shuajnë epidemitë,” shtoi ai.

“Masat agresive për të gjetur, izoluar, testuar, trajtuar dhe gjurmuar nuk janë vetëm mënyra më e mirë dhe e shpejtë për të dalë nga kufizimet ekstreme sociale dhe ekonomike, por ato janë gjithashtu mënyra më e mirë për t’i parandaluar ato,” shtoi shefi i OBSH.

Numri i personave të infektuar me r koronavirus në të gjithë botën ka tejkaluar me mbi 18,000 vdekje, tha Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) në raportin e saj të përditshëm të sëmundjes koronavirus (COVID-19)./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë