Loading…

OBSH nxjerr përfundimet e para për origjinën e koronavirusit: Shpellat e lakuriqëve duhet të hetohen

  • 04/02/2021 | 17:02

OBSH nxjerr përfundimet e para për origjinën e koronavirusit: Shpellat e lakuriqëve duhet të hetohen

Një anëtar i ekipit të udhëhequr nga Organizata Botërore e Shëndetësisë duke kërkuar të dhëna për origjinën e Covid-19 në qytetin qendror kinez të Ëuhan, tha se puna ishte e nevojshme për të provuar gjurmimin e elementeve gjenetike të virusit në shpellat e lakuriqëve të natës, transmeton Gazeta Metro.


Peter Daszak, një zoolog dhe ekspert i sëmundjeve të kafshëve, tha se ekipi në Ëuhan kishte marrë informacion të ri se si virusi, i identifikuar për herë të parë në qytet në fund të vitit 2019, çoi në një pandemi. Ai nuk dha hollësira, por tha se nuk kishte asnjë provë që sugjeronte se ajo doli nga një laborator.

Origjina e koronavirusit është politizuar shumë pas akuzave, veçanërisht nga Shtetet e Bashkuara, se Kina nuk ishte transparente në trajtimin e saj të hershëm të shpërthimit. Pekini ka shtyrë idenë se virusi ka origjinën diku tjetër.

Daszak u përfshi në kërkime për origjinën e Sindromës së Rëndë të Mprehtë të Riparimit (SARS) në 2002-2003, duke gjetur rrënjët e saj tek lakuriqët e natës që jetonin në një shpellë në provincën jugperëndimore të Yunnan.

“Kërkime të ngjashme duhet të bëhen nëse do të gjejmë origjinën e vërtetë të botës së egër” të Covid-19, tha Daszak, president i Aleancës EcoHealth me bazë në Neë York.

“Kjo lloj pune për të gjetur burimin e mundshëm të shkopit është e rëndësishme sepse nëse mund të gjeni burimet e këtyre viruseve vdekjeprurëse mund të zvogëloni kontaktin me ato kafshë,” i tha ai Reuters në një intervistë.

Një skenar që shqyrtohet më nga afër nga ekipi është mundësia që virusi të ketë qarkulluar shumë kohë para se të identifikohej për herë të parë në Ëuhan.

“Puna e vërtetë që po bëjmë këtu është të gjurmojmë nga rastet e para në një rezervuar kafshësh, dhe kjo është një rrugë shumë më e ndërlikuar dhe mund të ketë ndodhur gjatë disa muajsh apo edhe viteve.”

Hetuesit kanë vizituar spitalet, objektet kërkimore dhe tregun e produkteve të detit ku u identifikua shpërthimi i parë, megjithëse kontaktet e tyre në Ëuhan janë të kufizuara në vizitat e organizuara nga nikoqirët e tyre kinezë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë