Loading…

OBSH pritet të sigurojë 120 milion teste të shpejta COVID-19 për vendet e varfëra

  • 29/09/2020 | 09:46

OBSH pritet të sigurojë 120 milion teste të shpejta COVID-19 për vendet e varfëra

OBSH dhe partnerët e saj kryesorë kanë rënë dakord për një plan për të dërguar 120 milion teste për koronavirusin në vendet e varfëra, duke ndihmuar kështu në lehtësimin e punës dhe parandalimin e mëtejmë të pandemisë, transmeton Gazeta Metro.


Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe partnerët kryesorë duhet të vazhdojnë me projektin pavarësisht se nuk është financuar plotësisht ende.

Një listë e përdorimit emergjent u lëshua nga OBSH javën e kaluar për testet e shpejta diagnostike COVID-19 të bazuara në antigjen, të cilat kushtojnë 5 $ (3.90 £) secila.

Programi fillimisht kërkon 600 milion dollarë (467 milion) dhe do të fillojë që në muajin e ardhshëm për të siguruar një qasje më të mirë në zonat ku është më e vështirë të arrihet me testet PCR që përdoren shpesh në kombet më të pasura.

Testet e shpejta kërkojnë antigjene, ose proteina që gjenden në sipërfaqen e virusit. Ato zakonisht konsiderohen më pak të sakta – megjithëse shumë më të shpejta – se testet gjenetike të shkallës më të lartë, të njohura si teste PCR, transmeton Gazeta Metro.

Testet PCR kërkojnë përpunim me pajisje të specializuara laboratorike dhe kimikate. Në mënyrë tipike, ky kthim kërkon disa ditë për t’u dhënë rezultate pacientëve.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha: “Këto teste ofrojnë rezultate të besueshme në afërsisht 15 deri në 30 minuta, në vend se orë ose ditë, me një çmim më të ulët me pajisje më pak të sofistikuara.

“Kjo do të mundësojë zgjerimin e testimit, veçanërisht në zonat e vështira për t’u arritur që nuk kanë pajisje laboratorike ose punonjës të shëndetshëm të trajnuar mjaftueshëm për të kryer teste PCR.’’

Testimi i gjerë në vendet e varfëra synon të ndihmojë punonjësit e kujdesit shëndetësor të marrin një kontroll më të mirë se ku po qarkullon virusi, me shpresën e ndjekjes së përmbajtjes dhe masave të tjera për ta ndaluar atë./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë