Loading…

OBSH publikon planin: Kush do e marr vaksinën anti-Covid i pari

  • 16/09/2020 | 10:44

OBSH publikon planin: Kush do e marr vaksinën anti-Covid i pari

Ndërsa afrohet në mënyrë të qëndrueshme mundësia e një vaksine COVID-19 gjerësisht të disponueshme, kufizimet fillestare në furnizim i kanë lënë ekspertët në të gjithë botën të pyesin: Kush e merr vaksinën i pari?, transmeton Gazeta Metro.


Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Grupi i saj i Këshilluar Strategjik i Ekspertëve për Imunizimin, ose SAGE, kanë lëshuar një plan shpërndarjeje vaksinash në të gjithë botën – ai shtyn prapa të ashtuquajturit nacionalizëm të vaksinave, idenë që secili vend duhet t’u japë përparësi qytetarëve të vet.

Në vend të kësaj, OBSH shpall një qasje globale, duke i dhënë përparësi vaksinimit midis njerëzve më të prekshëm kudo.

“Përparësia duhet të jetë vaksinimi i disa njerëzve në të gjitha vendet, sesa i gjithë njerëzve në disa vende,” tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus të premten në Gjenevë. “Nacionalizmi i vaksinave do të zgjasë pandeminë, nuk do ta shkurtojë atë.”

Kuadri i propozuar i OBSH-së për shpërndarjen e vaksinave siguron që të gjitha vendet të kenë qasje në vaksinën e re të koronavirusit pasi të jetë e disponueshme. Vendet pjesëmarrëse me të ardhura të larta dhe të mesme, të quajtura gjithashtu vende “vetë-financuese”, do të sigurojnë fonde për programin e përshpejtuesit të vaksinave, të shkurtuar COVAX, duke ditur që qëllimi afatgjatë është prosperiteti global.

78 vendet më të pasura kanë mbështetur programin, me Gjermaninë, Japoninë, Norvegjinë dhe Komisionin Evropian këtë javë duke shprehur interes për të marrë pjesë në strukturën COVAX si vende të vetëfinancuara. Deri më tani, gjithsej 170 kombe synojnë të marrin pjesë në COVAX, duke përfaqësuar rreth 70% të popullsisë së botës. Shtetet e Bashkuara nuk janë mes tyre.

Udhëzimet e OBSH-së nuk përfshijnë rendin në të cilin grupe të caktuara do të merrnin vaksinën, por plani nxjerr në pah grupe të caktuara të ndjeshme si një përparësi më të lartë për ndikimin global, me një fleksibilitet bazuar në nevojat unike të secilit vend.

“Ndërsa vaksina bëhet e disponueshme, mund të jetë që strategjia e rreshtit të parë është të vaksinohen mësuesit dhe personeli i shkollës dhe jo fëmijët, qoftë vetëm sepse të dhënat do të vijnë së pari tek të rriturit.”/gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë